7 maja 2019 roku grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Wielkiej Łące wyruszyła w podróż na Kaszuby.
Już od samego początku wycieczkowiczom towarzyszyły wyborne nastroje, które objawiały się nie tylko uśmiechami na twarzy, ale również chóralnymi śpiewami przebojów ostatnich lat.
Gdy po przyjemnej podróży dotarliśmy do pierwszego punktu wyprawy ekscytacja nadal pozostawała niezmienna. W pięknych okolicznościach przyrody, przy wiosennej (choć dość chłodnej) pogodzie rozpoczęliśmy zwiedzanie Muzeum, czyli Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Spędziliśmy tam nie tylko miło chwile, ale również dowiedzieliśmy się wiele o tym, jak życie na wsi wyglądało wiele lat temu. Zaciekawiły nas opowieści o budynkach, kościele, aż wreszcie o codziennej pracy i obowiązkach dawnych mieszkańców chałup, chat czy dworków. Poznaliśmy historię powstania Muzeum oraz interesujące perypetie założycieli tego miejsca.
Żeby zadbać o kondycję fizyczną wspięliśmy się na najwyższe wzniesienie Pomorza – Wieżycę (328 m n.p.m.). I choć nie mogliśmy wejść na punkt widokowy, gdyż nieoczekiwanie trwała jego renowacja, to i tak części grupy ta forma aktywności bardzo się spodobała.
Wtem nastał Gniew, miasto Gniew wraz z piękną budowlą stworzoną przez Zakon Krzyżacki. Pan przewodnik oprowadził nas nie tylko po kaplicy, w której mogliśmy zajrzeć do lochu, w którym niegdyś wierni odpokutowywali swoje grzechy. Następnie wędrując stromymi schodami, dotarliśmy na krużganki, a z nich do sali tortur, w której niejednemu uczestnikowi wycieczki serce zaczęło bić szybciej. Podziwialiśmy również w innej sali zbroję rycerską, a także rekonstrukcję bitwy pod Grunwaldem.
W drodze powrotnej, już wyraźnie zmęczona, choć usatysfakcjonowana grupa, dotarła do miejsca, w którym mogła się posilić oraz wymienić wrażeniami i spostrzeżeniami.
To był intensywny, ale bardzo udany dzień!
Dawid Nieczypor